Hvalp og opdragelse

KOM GODT FRA START

Hundehvalpe er uimodståelig søde, men kan samtidig sætte vores tålmodighed på prøve.

Jeg vil gerne hjælpe dig med at gøre hvalpetiden så skøn som mulig, så du og dit lille nye familiemedlem får den bedste start sammen. 

Med en klar plan for jeres nye fælles hverdag opnår du:

Trin for trin videoer

I mit medlemsunivers deler jeg mine bedste råd til, hvordan du opdrager din hvalp sikkert og kærligt, så I får de bedste forudsætninger for at knytte et stærkt bånd.

Jeg viser blandt andet, hvordan du bedst forbereder dig på at få din hvalp hjem, hvordan du med fordel kan tackle de første nætter, hvordan og hvornår du starter op med basistræning, alene hjemme-træning og meget mere.

Jeg vil samtidig lære dig, hvordan du bedst håndterer nogle af de udfordringer, du uundgåeligt også vil opleve med en hvalp i huset. Jeg viser dig blandt andet, hvordan du minimerer, at hvalpen bider i alt samt hvordan du tackler det, når hvalpen er vild, stjæler ting osv.

Alt dette får du adgang til

Før-gåturen

Gode råd til opdragelsen

Hundens udviklingsfaser

Din-relation-til-hvalpen

Din relation til hvalpen

Hvalpen kommer hjem

Hvalpen kommer hjem

Hvalpens hvilested

IMG_5367

De første nætter

Alene hjemme

Alene hjemme

IMG_0306

Renlig hvalp

Gåtur med hvalp

Opstart af træning

Hvalpen bider

Hvalpen stjæler

Hvalpen-er-vild

Hvalpen er vild

Hvalpen-gør

Hvalpen gør af dig

rolig-hvalp

Rolig hvalp

ulvetimen

Ulvetimen

Ro-to-hunde

Ro flere hunde

Ressourceforsvar

Ressourceforsvar

køre-bil

Køre i bil

besøg-hos-dyrlægen

Besøg hos dyrlægen

Jeg hjælper dig hele vejen

Det er min mission at give dig de bedste forudsætninger for at komme godt fra start med din nye hvalp. 

Har du spørgsmål til videoerne, eller er du usikker på, om du er på rette vej, kan du altid søge hjælp i vores fantastiske Facebook-fællesskab. Jeg tror på dig og er klar til at støtte og hjælpe dig hele vejen. 

HUSK at du som medlem får adgang til 450+ videoer i mit medlemsunivers. Ud over alle hvalpevideoerne, får du også adgang til alene hjemme-træning, træningsprogram til basistræning, almindelig hverdagslydighed, træningsprogrammet Den gode gåtur, mental aktivering samt en lang række sjove lege for både dig og din hund.

Jeg glæder mig til at byde dig og din hvalp velkommen.

Hvad siger mine medlemmer?

Jeg er ny vapsemor for denne smukke lille race og synes jeg gerne ville have et netværk, hvor jeg kunne spørge om råds i forhold til at have en lille ny hvalp, og da jeg meldte mig ind, havde jeg aldrig troet, at jeg ville få så mange nye hundevenlige svar på mine mange skøre spørgsmål. Sikke et fantastisk internt netværk der er, når man er medlem. Jeg har tegnet et for evigt medlemskab, da jeg så i oversigten at alle aldre gennemgås. Så for mig har det gjort en kæmpe forskel. TAK til Vild med Poter for denne fantastiske mulighed 🙂

Gitte Guldhammer

Vi har fra start fået et fantastisk udgangspunkt for at få en dejlig hund. Vi har lært vores hund at være alene og være selvstændig – og finde roen. Og så er man blevet en del af et fællesskab, hvor man oplever, at man ikke står alene med ens udfordringer med en hvalp (og dem er der nok af). Det var virkelig en gave at have én metode at gå ud fra, og så arbejde konsekvent med det. For som hvalpeejer er der virkelig en jungle at navigere i alle mulige tilgange og do’s and don’ts. Her var det hele samlet og vi har altid kunne finde svar på vores udfordringer. Og så er det jo fantastisk, at Michael tager sig tiden til at svare på alle enkelte Facebook opslag – man føler sig virkelig grebet. Tak!

Clara Danmand Haahr

Det har givet mig en vildt god forståelse for min hund. Hvordan den reagerer i forskellige situationer og hvordan håndterer jeg det så. Hvad er helt normalt og hvad kan man egentlig forvente. Jeg har fået og får stadig de bedste redskaber til at træne min hund alt efter alder og niveau og så fedt at man lige kan gå ind og gense videoerne, når der lige kommer et bump på vejen. Jeg vil anbefale det til alle. Både hvis man har en travl hverdag og ikke orker hundetræning på et bestemt tidspunkt, men også hvis man går til hundetræning. Her er så mange gode fif og man kan træne, når man har tid og lyst. Alle som har hund burde være medlem af Vild med Poter.

Trine Poulsen
Indkøbskurv
Scroll to Top